Spánek, po kterém nepřiberete

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy probudili po dlouhém spánku – jak vám bylo? Cítili jste se odpočatí, vyspaní, s lepší náladou a s chutí pustit se do dalšího dne. Spánek má mnoho benefitů. Když spíte, vaše tělo je zpomalené a funguje jinak, pokud mu nedopřejete dostatečný odpočinek a regeneraci, nebude vám dobře fungovat regulace metabolismu a je docela možné, že vám brzy nepadne vaše oblíbené džíny.

Věděli jste, že mnoho studií potvrdilo vztah mezi spánkem a ztrátou váhy, či naopak s jejím přibýváním? Spánek je totiž velice důležitým pro metabolismus, reguluje ale také výdej energie. Pokud jdete spát ve špatné náladě, začnou se vám uvolňovat hormony, které ovlivňují látkovou výměnu a nárůst hladu. Nejen nálada, ale i délka a jednotlivé etapy spánku hrají roli v nabírání váhy, tedy to, jak dlouho strávíte v jedné poloze během spánku. Čím více se vám metabolismus zpomalí, tím více budete pak hladovější a budete přijímat více kalorií z tuku a karbohydrátů. Takže když budete spát v průměru osm hodin denně, pomůžete tím svému tělu a snížíte tak touhu po jídle. I spánek bývá totiž zařazován odborníky jako součást diety proti obezitě.

Zde jsou tipy, jak si spánek vylepšit a možná dokonce ztratit i nějaké to kilo:

Nedívejte se na televizi nebo neseďte u počítače do pozdní noci a těsně před spaním.

Nepijte mnoho kávy, hlavně večer. Zbavit se kofeinu trvá každému tělu jinak dlouho. U někoho to může být i 24 hodin, proto si dávejte kávu či čaj jen ráno. Někdo jiný si však může dovolit kávu i po obědě a večer v pohodě usne. Své tělo však znáte nejlépe vy sami.

Jestli vás něco trápí nebo cítíte z něčeho stres a úzkost, máte starosti, svěřte se někomu ze svých blízkých a začněte s antistresovou činností jako je jóga či jogging.

Cvičte hlavně venku, dokud to jde.

Také se vám může stát, že jste mentálně i fyzicky vyčerpaní, ale nedaří se vám usnout. Nejjednodušším řešením je změnit své stravovací návyky. Stačí nejíst to, co organismus povzbuzuje, ale naopak potraviny, které spánek přivolávají.

Krůtí maso je bohaté na aminokyselinu zvanou tryptofan, který pomáhá navodit plnohodnotný a hluboký spánek. Ale tryptofan samotný vám spánek nepřivolá. Podporuje tvorbu serotoninu v mozku, který zapříčiňuje rozvoz chemických látek potřebných právě ke spaní a relaxaci.  Hladinu cukru v krvi vám také nijak zvlášť nezvedne konzumace brambor. Navíc vám brambory sníží hladinu kyselin, které blokují již zmiňovaný tryptofan. Melatonin (hormon, který reaguje na střídání dne a noci, či léta a zimy) in a tryptofan obsahují také banány. Melatonin tělu zkrátka poví, že je čas jít spát. Banány mají v sobě také magnesium, které uleví svalům od fyzické zátěže a stresu. A jestli vám nepomáhá nic, o čem jste doposud četli, vyzkoušejte také minerály jako je kalcium (500 mg – 800 mg), magnesium (400 mg) a inesitol (2000 mg).

Nezapomeňte, den má jen 24 hodin a osm z nich je dobré věnovat spánku. Když budete mít spánku málo, vytvoří se vám postupem času spánkový deficit. Pravidelné pozdní ukládání se ke spánků může přerůst do chronické únavy, která váš den rozhodně nezlepší. Dejte si proto již teď v říjnu vánoční dárek: více pravidelného a posilujícího spánku. Vyhnete se tak mnoha zdravotním problémům, budete se cítit lépe a i váš život bude veselejší a produktivnější.