Kdo by neznal. Únava, fyzické i psychické vyčerpání, výkyvy nálad, to vše potkává koncem zimy a začátkem jara čím dál tím více lidí. Proto je potřeba se v tomhle kritickém období držet pár jednoduchý pravidel, která vám pomůžou jarní únavu překonat.
Co proti jarní únavě?
Doporučuje se hlavně zvýšený příjem vitamínů A, C a B. A to především z čerstvého ovoce a zeleniny. Podle odborníků se má dbát i na zvýšený příjem stopových prvků jako jsou selen, zinek, lecitin nebo koenzym Q10. U některých jedinců bylo pozorováno zlepšení i po užívání rostlinného výtažku Echinacea, který pomáhá tonizovat nervový systém.
Velmi důležité ale je dodržovat tzv. psychohygienu, jenž zahrnuje dostatek spánku, odpočinek, aktivní pohyb a vyvážená strava.
Detoxikace organismu
Detoxikaci organismu by se měl jednou za čas dopřát každý. Existuje celá řada pročisťovacích kůr, stačí si jen vybrat tu, která vašemu organismu bude nejlépe vyhovovat. Nejznámější a nejosvědčenější je tzv. ovocný nebo zeleninový půst, což znamená, že určitý den v týdnu se váš jídelníček bude skládat pouze z ovoce a zeleniny v přírodní a neupravené formě. Ulevíte tak svému zažívání, tělo si odpočine a zbaví se škodlivých toxinů.
Organismus se pročistí i v sauně
Škodliviny z těla můžete vyplavit i v horkém prostředí sauny, kde můžete zůstat tak dlouho, dokud je vám to příjemné. Ovšem rozhodně zde neplatí pravidlo „čím déle, tím lépe“. Na dobu strávenou v sauně je potřeba si dát pozor a také se sauna nedoporučuje lidem s cévními problémy, s onemocněním ledvin, epilepsií, zápalem žil, chřipkou a nachlazením nebo těhotným ženám. Při jakýchkoliv potížích je vhodné se o použití sauny poradit se svým lékařem.
Pohybem proti únavě
Pravidelný a aktivní pohyb působí blahodárně na krevní oběh a zbavuje tím tělo škodlivin, ale i stresu a zlé nálady. To díky vylučování hormonu serotoninu. Pomoci může i otužování, ale to pouze postupně, nikdy ne naráz. Nejlepším způsobem je postupné sprchování – začít v teplé vodě, přes vlažnou a nakonec ve studené.
Dlouhotrvající únavu není radno podceňovat. Pokud to trvá již několik týdnů až měsíců, tak je určitě vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Může to signalizovat vážnější onemocnění jako například depresi nebo onemocnění štítné žlázy.
Kromě echinacey, která je tu zmíněna bych doporučila ostropestřec mariánský na pročištění jater a probiotika na střeva. Pokud vás nebaví drtit semínka ostropestřce, tak si pořiďte tablety s vysokým obsahem silymarinu (např. lipovitan s). Čaj z ostropestřce se prý dělat nemá, ničí to účinnou látku.
Pro správnou funkci těla je taky dobré mít v pořádku střeva a zažívání. Krom zmiňovaného zelenino ovocného dne bych doporučila i probiotika na pročištění a správnou funkci střev. Můžete si tak pomoci k lepší imunitě organismu.