I barvy mohou ovlivnit náladu

Vybrat si barvy, kterými vymalujete své obydlí, je obrovská výzva. Máte na výběr téměř do nekonečna. Motá se vám hlava z proužků vystínovaných různými barvami, které marně přikládáte na stěnu a představujete si, jak asi bude vypadat celý pokoj v růžové nebo v zelené?

Máme pro vás pár tipů, jakou barvu si vybrat. Myslete však na fakt, že výběr barvy není jen účelový, tedy aby barva ladila s barvou gauče či záclon. Barvy totiž ovlivňují i vaši náladu a pocity.

Červená je velice energická barva. Je vášnivá, dráždivá a romantická. Tmavé odstíny se nejvíce hodí do takových ložnic, ve kterých z postele stoupá neustále pára. Světlejší tón a menší prvky pokoj naopak oživí. Nejvíce se hodí do pokojů, kterými třeba jen procházíte či je používáte jen zřídka. Světle červená také stimuluje apetit, takže pokud rády vaříte, může se vám stát, že kvůli vlastnímu hladu i vašich nejbližších strávíte ve světle červené kuchyni o něco více času.

Hnědá vyjadřuje zemi a přírodu. Je to definice spolehlivosti. Hnědá se líbí spíše mužům než ženám, někteří lidé ji dokonce považují za smutnou a tesklivou. Proto ji používejte čistě do pánských pokojů. Dějte si pozor na rovnováhu tmavých tónů se světlými prvky či nábytkem. Hodí se k ní třeba světle růžová. Zelená a modrá hnědé dodají více otevřenosti. V takové kombinaci se hodí také do pokojů, kde tráví čas ženy. Odstíny do červena jsou vhodné do pokojů, kde odpočíváte, ale nechcete zde usnout.

Žlutá rovná se energie, světlo, nadšení a optimismus. Ale pozor, děti v ní více pláčou a dospělí mohou být výbušnější. Méně výrazné odstíny naopak zvyšují koncentraci a vyvolávají dojem slunečního světla. Dejte ji do pokojů, které by jinak byly ponuré, ne však do ložnice a do dětského pokoje.

Zlatá je oproti žluté barva teplá, srdečná a kultivovaná. Symbolizuje bohatství a prosperitu. Používejte ji proto do pokojů pro hosty nebo jako určitý prvek do formální jídelny. Zlatou nepoužívejte do pokojů, kde se relaxuje a kde pohodlí je nutností.

Fialová je barva královská a kouzelná. Dnes ji nejčastěji používají v odvážných odstínech kreativní a umělecky založení lidé. Měla by se však používat střídmě, působí totiž hodně uměle a panovačně. Ve světlejších tónech; jako je například levandulová, se z ní stává něžná a romantická barva, třeba do kuchyně či do pokoje pro holčičky.

Broskvová, ta je teplá, jemná a veselá. Opět vhodná do pokoje pro malé slečny. Buďte s ní ale opatrní třeba v ložnici či koupelně. Vaše kůže v broskvově vymalovaném pokoji sice bude vypadat skvěle, zešílíte ale, když si budete nanášet make-up.

Růžová je jemná, romantická a klidná. Zářivě růžová baví malé holky, velké holky si pak vybírají její světlejší variantu. Ale pozor, v růžovém pokoji se opět nenalíčíte.

Šedá je velice neutrální, stylová a sofistikovaná. Působí chladně a hodí se spíše pro muže. Pro ženy je vhodný teplý odstín v kombinaci například s růžovou, váš pokoj pak bude opravdu ultramoderní.

Bílá, ta je svěží a čistá. Každý bílý pokoj působí osvěžujícím a vábivým dojmem. Je nejlepší do ložnice a do koupelny, hlavně v kombinaci ostatními základními barvami (červená, modrá, žlutá). Největší její nevýhodou je, že je těžké ji udržet čistou, takže budete malovat o něco častěji.

Světle modrá uklidňuje, ochlazuje a utišuje. V jakékoliv místnosti vám modrá zajistí relaxační atmosféru, během které však neusnete. Je dobrá také do dětských pokojů, pro soustředěnost například při učení.

Zelená rovněž uklidňuje a je velice přírodní. V zelené místnosti zapomenete na chaos tam venku, proto si zeleně vymalujte obývák či kuchyň.

Pokud se ničeho nebojíte, vyzkoušejte černou jako hlavní barvu. Z velkých a hodně prosvětlených pokojů vytvoří útulný prostor. Z menších pokojů ale vytvoří noru, doplňte ji proto přepychovým a důmyslným nábytkem.