Fakta, která jste o knihách možná ještě nevěděli

Knihy patří neodmyslitelně k našim životům. Pomáhají nám růst jak mentálně, tak spirituálně i kulturně. Důležitost knih se stala ne jedním důvodem k sáhodlouhým debatám snad na většině míst světa. Na druhou stranu role knihy v lidském životě je dána vztahem každého jedince k ní.

Zde se dočtete několik zajímavých faktů o knihách.

Možná vás zajímá, která je první tištěná kniha na světě. Na tuto otázku není vůbec lehké odpovědět. Nejdříve je zapotřebí definovat, co vůbec slovo „tištěná“ znamená. Poohlédneme-li od moderních metod tisku a prvních způsobů, jak převést slova do symbolů a symboly na papír, i hliněné texty staré tisícovky let mohou být považovány za tištěné. A proto není vůbec jednoduché, a kdo ví, zda je to vůbec možné, určit, které kniha byla vytištěna jako první. Západní autority udávají, že jde o Gutenbergovu Bibli. (První českou tištěnou knihou je Kronika Trojanská, vytištěná roku 1468 v Plzni.) Ačkoliv například v Číně se knihtisk používal již na začátku našeho letopočtu. Nejstarší knihou vůbec je Čínská Diamond Sutra vytištěná roku 868. Do renesance tvořili čínské knihy tři čtvrtiny všech knih na světě.

Nejlépe prodávané knihy: nejprodávanější knihou 16. století nebyla Bible, ale příručka dobrých mravů pro děti od Erasma Rotterdamského De Cilivitate Morum Puerilium Libellus. Napsána latinkou ve Freiburgu roku 1530. Kniha se dočkala 130 edicí během více jak 300 let a během této doby byla přeložena do 22 jazyků.

Nejhůře prodávané knihy: nejpomaleji na světě se prodával Oxfordský překlad Nového zákona z koptštiny (moderní egyptský jazyk). Roku 1716 bylo vytištěno 500 kopií a poslední se prodala roku 1907, a to navíc za zvýhodněnou cenu. Údaje ze současnosti ukazují, že ze dvou set tisíc knih z roku 2008, které se dostaly na pulty knihkupectví, pouze 10 000 z nich bylo vydáno ve více jak třech tisících kopiích. Nebo: v roce 2004 se prodalo v Americe 1 200 000 knih, ale pouze 2 % z nich mělo zhruba 5000 kopií.

Nejdelší paměti: Giacomo Casanova (1725-98) napsal 42 knih, včetně historie Polska, překladu Homérovy Ílias do moderní italštiny, pětidílný vědecko-fantastický román, ve kterém předpověděl také motorové vozidlo, letadlo a televizi. Ale jeho mistrovským dílem se staly dvanáctidílné paměti nazvané Historie mého života. Kniha obsahuje 3 600 stran a v celém rozsahu byla publikována až roku 1960. Mezi opravdu zajímavé paměti lze také zařadit knihu amerického vynálezce a architekta Richarda Buckministera Fullera. Od dětství (1907) chronologicky zaznamenával vše, co se mu přihodilo. Knihu nazval Chronofile (česky něco jako chronospis) a zaznamenal do ní snad nejvíce detailních informací o životě jednoho člověka. Najdete v ní kopie všech autorových dopisů, výstřižky z novin, poznámky a nákresy, dokonce i účtenky z čistírny.

Nejkontroverznější knihou je Lolita od Vladimíra Nabokova, a to už od svého prvního vydání v roce 1955. Byla zakázána ve Francii, Velké Británií, Jihoafrické republice, Argentině nebo na Novém Zélandě. Naopak v Americe slavila kniha velký úspěch. Během prvních tří týdnů se jí prodalo sto tisíc kopií. Kniha odhaluje pochody mysli pedofila Humberta Humberta, který popisuje svůj život a posedlost po 12leté Dolores.

Střípky zajímavostí: zde jen v krátkosti informace, které jste možná ještě nevěděli:

  1. V Bídnících od Victora Huga je věta o 823 slovech. Editoři tehdy samotnému autorovi dali k této větě poznámku “?“, na kterou V. Hugo odpověděl “!“
  2. L. N. Tolstoj napsal svou Vojnu a mír v době, kdy ještě žádné kopírovací stroje neexistovaly. Kopie vytvořila jeho žena, bylo jich rovnou šest.
  3. Jen o šachu bylo napsáno na 20 000 knih.
  4. Od roku 1920 se prodala více jak miliarda knih v angličtině od světoznámé autorky detektivních příběhů Agathy Christie. Další miliarda byla přeložena do více jak 45 jazyků. Více se prodává pouze Bible a knihy Williama Shakespeara.
  5. Harry Potter od J. K. Rowlingové byl jako první kniha v historii poprvé vytištěn v nákladu osm a půl milionů kopií, což je v průměru 80 x víc něž běžný bestseller.

2 Comments

  1. ja mam zase rada humorne knihy 🙂 o knihfestu jsem neco slysela kamaradka tam jde, o co presne na tom knihfestu jde?

Komentáře nejsou povoleny.