Dlouhé vlasy. Chcete je?

Dlouhé, zdravé vlasy jsou znakem krásy, vitality a mládí. Pokud je prostě chcete a máte pocit, že vám nerostou, nebo rostou hooodně pomalu, nebo se snad co nejrychleji chcete zbavit střihu, který se vám zrovna přestal líbit, projděte si následující přírodní i medicínské strategie, se kterými můžete začít ještě dnes. Jednotlivé kroky mohou pomoci vašim vlasům začít růst, a dokonce i růst rychleji.

1. Stejně jako vy, i vaše vlasy jsou to, co jíte. Základním prvkem pro růst vlasů jsou proteiny. Ale pozor – ve správných dávkách. Standardně si denní množství proteinů zjistíte tak, že vydělíte svou váhu v kilogramech číslem 0,8. Pokud ale pravidelně vykonáváte náročnou fyzickou činnost, množství je o něco vyšší.  Aby vám rostly vlasy nové, vaše dělo musí produkovat více amino kyselin, což zajistíte správným přísunem proteinů. Vlasy totiž z většiny tvoří keratin, protein vytvořený z amino kyselin. Zdravé proteiny jsou obsaženy v libovém mase, rybách, vejcích, oříšcích, fazolích a v sóji.

2. Nezapomeňte na zinek a železo, jejich nedostatek totiž může snižovat zdraví vašich vlasů, nebo vám dokonce mohou vlasy začít padat. Železo je základním přenašečem kyslíku do buněk, včetně vlasových váčků, a napomáhá tak tělu využívat proteiny k vytvoření silných a zdravých vlasů. Železo získáte z libového masa, drůbeže a vajec. Jestli masu neholdujete, dejte si fazole, čočku, tofu nebo sóju. Na druhou stranu zinek napomáhá k obnově a růstu tkání v těle, dále udržuje ve správném chodu olejové žlázy obklopující vlasové váčky. Zinek dostanete z burských ořechů, libového masa, ústřic a z krabů, drůbeže, dále z dýňových semínek a z cizrny. Do jídelníčku si můžete také přidat cereálie, celozrnný chléb nebo pastu. V případě, že trpíte vysokým nedostatkem železa a zinku, je možné, že budete potřebovat další podporu ze strany lékaře.

3. Vitamín C je také hodně důležitý, při jeho nedostatku mohou být vlasy suché, zvadlé a unavené, s tendencí k lámavosti. Tělo používá vitamín C k tvorbě kolagenu, tedy základní vláknině pro produkci nových vlasových buněk. Bez vitamínu C tělo rovněž horko těžko vstřebává železo. Vitamin C najdete hlavně v citrusových plodech, v ananase, jahodách, kvajávě, brokolici, kapustě a v pepři.

4. Nevyhýbejte se tukům, ty zdravé jsou totiž nepostradatelné pro růst vlasů. Bez nich vlasy prostě zdravé nebudou. Prospěšnost tuků pro tělo je také při vstřebávání vitamínů A, D, E a K. Co se týče tuků, konzumujte hlavně ty nenasycené, mastné kyseliny jako třeba Omega 3.

 5. Buďte trpěliví, jelikož to, co sníte, nebude mít efekt na vlasy, které vám již na hlavě vyrostly. Dopady změny složení stravy se na vlasech projeví nejdříve po 6 měsících, ačkoliv vliv na růst vlasů se může dostavit rychleji.

Dobré a zdravé jídlo, hodně tekutin, cvičení a dostatek spánku redukují hlavně stres. Vyhněte se psychickému a emočnímu stresu, které rovněž mohou způsobovat zpomalení růstu vlasů, nebo dokonce jeho celkové zastavení čí úbytku vlasů. Ale o tom zas někdy příště.