Pokud občas zatoužíte po volnosti a nezávislosti, pak rozhodně vyzkoušejte freediving neboli nádechové potápění. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Možná jste ho přesto už praktikovali na dovolené u moře, aniž byste věděli, že se provozujete freediving. Netradiční sport, jehož počátky se datují až do doby prehistorické, se stále více rozšiřuje také u nás.
Toto potápění bez dýchacího přístroje Vám umožní objevit Vaše skryté schopnosti a možnosti Vašeho těla. Ponořte se do překrásného světa ticha pod vodní hladinou. Základní vybavení je opravdu minimální – postačí Vám pouze maska, šnorchlovací vybavení, ploutve a odhodlání, do chladnějších vod se doporučuje ještě neopren. Protože u freedivingu je základ dokonale se uvolnit, pak i veškeré vybavení musí zajišťovat maximální pohodlí, ale zároveň být také maximálně funkční a efektivní. Maska je bezpochyby nejdůležitější součást výstroje. Maska freediverská je nízkoobjemová z důvodu úspory vzduchu při vyrovnávání tlaku. Umožňuje lepší vidění pod vodou a kvalitní rozhled po okolí. V případě, že si nejste výběrem jisti, nechte si poradit. Maska totiž musí perfektně padnout, pokud nedosedá v některých místech obličeje, pak může být výsledkem únik vzudchu či její zaplavení vodou.
Dalším nedílným vybavením každého správného freedivera jsou potápěčské ploutve. Existuje široké množství druhů, které se liší použitým materiálem i tvrdostí. Pro freediving jsou ideální dlouhé ploutve, vyrábí se nejčastěji z plastu, laminátu nebo karbonu. Samostatnou kapitolou jsou monoploutve, které tvoří jeden list se dvěma botičkami. Umožňují ladný pohyb, avšak technika je náročná. Hodí se spíše pro výkonnostní freediving než pro rekreační, jste s ní totiž neohrabanější, nelze s ní rychle a jednoduše měnit směr.
Pokud s freedivingem začínáte, rozhodně se vyplatí absolvovat kurz pod vedením zkušeného freedivera, který Vás teoreticky i prakticky seznámí se základy tohoto sportu. A pak už Vám nic nebrání objevovat krásy podvodního světa bez přítěže na zádech v podobě kyslíkových přístrojů.