Ano, vertikální zahrady. Když propojíte technický pokrok a rostliny, vznikne právě pěstování rostlin na svislé ploše. Nejde ale o žádnou novinku, koncept zelené stěny byl realizován již 600 let př. n. l. v Babylóně. Někdy se jim také říká žijící stěny. Můžete si je pořídit kdekoliv a jakkoliv. Budete z nich mít radost a váš dům taky. Vytvoří ze stěny neustále se měnící obraz a čím déle je budete mít, tím budou krásnější.
Než si ale řekneme, jak vertikální zahradu vytvořit, vyzdvihněme výhody této biotechnologie. Rostliny pročišťují vzduch, jsou filtrem pro prach, dusičnany, výfukové plyny, oxid siřičitý apod. Zvyšují vlhkost vzduchu, ochladí a osvěží tak teplé prostory a v zimě sníží náklady na topení, protože izolují chlad. Porost odluční prostor, ať je použit uvnitř nebo venku na fasádě stěny či na střeše. Kořeny rostlin mohou být navíc použity k čištění vody pro její další používání. A navíc vám poskytnou ovoce a zeleninu, bylinky či květiny.
Vertikální zahradu můžete vytvořit pomocí kapes či květináčů připevněných na stěnu. Dá se ale také na stěnu umístit speciální kovová konstrukce, na kterou se připevní tenká PVC plachta. Na plachtu jsou pak aplikovány dvě vrstvy polyamidové zahradnické plsti. Jde o nápodobu mechu k podpoře kořínků rostlin. Ano, jde to i bez hlíny. K zavlažování je zapotřebí vytvořit síť trubic. Rostliny ke svému růstu potřebují, kromě světla a oxidu uhličitého, vodu a minerální látky. Půda tak tvoří pouze oporu.
Jedním z nejznámějších designerů vertikálních zahrad je francouzský vědec a botanik Patrick Blanc. Své projekty již realizoval téměř na všech kontinentech. Jeho specializací jsou způsoby pěstování bez použití půdy, tedy právě pomocí kovové konstrukce, PVC a plsti. Konstrukci pro pěstování s hlínou můžete vytvořit z obyčejných háčků či provázků, na které následně rostliny pověsíte. Místo kovu lze také použít dřevo.
Aby však rostliny správně rostly, je třeba jim dodat hodně světla, a to také umělého. Stěnu je zapotřebí osvětlovat 8 – 10 hodin denně a to světlem 600 až 700 Luxů. Jako světelný zdroj použijte halogenové výbojky, jelikož napodobují sluneční světlo, tolik důležité pro fotosyntézu.
Pro vertikální zahrady v českém prostředí jsou vhodné tyto rostliny:
Asparagus, schefflera arboricola, chamaedorea elegans, anthurium andreanum, monstera philodendron persetum, scindapsus aureus, tradescantia zebrina, pilea cadierei, ficus, microsorum diversifolia.