Dříve, než zoranžoví listy na stromech a všechny opadají, dozrají dýně na vaší zahradě. Nebo se k vám rychle dostanou i skrze nejrůznější prodejny. Na zahradě vypěstovaná ale stejně chutná nejvíc. Už kvůli opatrování během celého léta a zbrojení proti hladovým slimákům.
Dýně nemusejí být vidět pouze v oknech v podobě dutých hlav osvětlených svíčkou uvnitř, z dýní se nemusí dělat jen kompot, z dýně si letos udělejte lahodný krém místo polévky, nebo třeba muffin. Hokkaidó se meze nekladou. A jestli ji nechcete sníst všechnu najednou, nechte si ji, vydrží několik měsíců. V mnoha zemích je kvůli své trvanlivosti právě tradičním zimním jídlem.
Příjemnou skutečností u dýně je, že ji nemusíte loupat. Připravte si pořádný nůž a namasírujte si svaly, dýně bývají tvrdé, takže budete potřebovat i sílu v pažích, abyste ji rozkrojili. A jestli na to nemáte paže zrovna vy, doma se určitě nějaké najdou.
Nakrájejte si dýni na kostičky a na pečícím papíře ji pokropenou olejem opečte v troubě na zhruba 180°. Po 15-20 minutách je dýně zcela měkká. (Velice dobrá je, když se její hrany trochu připečou, je pak sladší, mnohem sladší). A základ máte hotový. S opečenými kousky pak můžete vytvářet hned několik variací:
1) Opečte si na pánvi plátky pancetty a dejte je na chvílí okapat na papírový ubrousek. Na stejné pánvi si orestujte houby s tymiánem, můžete přidat cibuli, tu udělejte skoro do hněda, ať je také sladká. Mezi tím si dýni orestujte na kousku másla, přidejte vývar a rozmixujte. Krém je na světě, pro zjemnění můžete přidat riccotu. Talíř s krémem pak ozdobte kousky hub a pancetty a zázrak je hotov!
2) Je vám hodně zima a pancetta vás neláká? Pak vyzkoušejte dýni orestovat s kousky česneku a zázvoru, vše rozmixujte. Nakonec přidejte citrónovou šťávu. A kdo má pocit, že už začíná mrznout, ať si přidá i chilli papričku.
3) Dýni můžete rozmixovat také s fazolemi, opečenou cibulkou, česnekem a římským kmínem. Nezapomeňte na pepř, výborný je také sirup agáve. Polévku pak ozdobte opraženými dýňovými semínky, čerstvým oreganem a přikousněte k ní jakékoliv pečivo.
Už máte dost polévek a krémů?
Což takhle se do něčeho dýňového pořádně zakousnout?
Místo banánu přidejte do těsta na muffiny dýni. Variant muffinového těsta je spousta, necháme je na vás, pokud se s námi chcete o vlastní recept a návrhy podělit, klidně vše napište do komentářů pod článkem. Na jeden a půl hrnku mouky přidejte nejméně půl hrnku dýňového krému (tedy rozmixované upečené dýně), dle chuti přidejte skořici (a vůbec se jí nebojte) a nezapomeňte na muškátový oříšek. Přilijte půl hrnku mléka, jedno vejce a půl hrnku roztopeného másla. Ideální těsto vytvoříte ze surovin stejné teploty – čerstvě vytažené mléko z lednice a teplé máslo by vám v těstě udělali pěkný tanec, a ploužák by to zrovna nebyl. Můžete přidat rozinky, nutná je však špetka soli, a hurá do trouby o teplotě 180° zhruba na 17-20 minut. Klidně si pro kontrolu do těsta píchněte špejlí. Jestli se hodně lepí, není ještě hotové. Že zrovna nikdo nepřijel na nedělní návštěvu? Tyhle muffiny s pohodou sníte všechny sami.
K zamyšlení a dalším experimentům: nahraďte dýni mrkvi, nebo je kombinujte spolu.